SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne

Počas pandemického roka sa zastavil dlhodobý pokles počtu odcudzených vozidiel

Pandémia krádeže automobilov na Slovensku nespomalila. V roku 2020 boli v priemere odcudzené takmer tri automobily denne, čo je približne na úrovni roka 2019. Počas pandemického roka sa zastavil dlhoročný trend, kedy počty ukradnutých vozidiel medziročne klesali rádovo o stovky prípadov.

„Za rok 2020 podľa údajov zverejnených ministerstvom vnútra bolo na Slovensku evidovaných 982 krádeží motorových vozidiel, čo je o 60 prípadov menej ako v roku 2019. V porovnaní s predchádzajúcimi medziročnými poklesmi to vyzerá, že sa dlhodobý klesajúci trend spomalil, ak nie priamo zastavil,“ podotýka Erika Fischerová, vedúca oddelenia underwritingu a likvidácie neživotného poistenia poisťovne Wüstenrot.

Minimálne od roku 2015 sa medziročne znižoval počet odcudzených áut o približne 200 až 300 prípadov. Pokles o 60 krádeží je jedným z najnižších za posledné roky. Len pre porovnanie v roku 2015 bolo odcudzených približne päť áut denne.

Do vývoja krádeží áut v roku 2020 sa však mohli na mesačnej báze premietnuť protipandemické opatrenia. V marci počet krádeží vozidiel významne klesol. V porovnaní s rokom 2019 o takmer polovicu. Naopak, počas uvoľnenia opatrení, v letných mesiacoch predpandemický rok 2019 predbehol.

Vývoj krádeží áut počas minulého roka korešponduje s číslami poistných udalosti, ktorými sa zaoberala poisťovňa Wüstenrot. Pričom neraz sa na priebehu odcudzenia podpísala aj neopatrnosť vlastníka. Podčiarkuje to prípad z novembra 2020, kedy sa zlodej vlámal do vozidla, ktoré parkovalo pred rodinným domom. V automobile zlodej našiel kľúč od domu, do ktorého následne vnikol. Z domu odcudzil elektroniku, osobné veci a objavil aj kľúč od druhého vozidla, ktoré rovnako parkovalo pred domom. Vozidlo si následne otvoril a odišiel s ním. Našťastie pre majiteľa, po troch týždňoch bolo auto vypátrané v Rakúsku, hoci v poškodenom stave.

„Základné pravidlo ako predchádzať problémom je v žiadnom prípade nenechávať v aute kľúče, cennosti a vôbec predmety, ktoré zbytočne zvyšujú riziko vlámania do auta či priamo krádeže vozidla,“ pokračuje Erika Fischerová.

Podľa odborníkov z poisťovne Wüstenrot sa ukazujú ako účinné aj dodatočne nainštalované zariadenia, napríklad kvalitné mechanické ochranné systémy alebo kombinované mechanicko-elektronické zariadenia.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karel ZIMA - MIO vám vydrží fakt roky

Každý rok je potrebné meniť iba kartu SD, nie autokameru. Autokamera musí vydržať, preto jazdím s Mio!


2 h
Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?


28. máj

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 28. máj
SkryťZatvoriť reklamu