SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Prvýkrát za osem rokov stúpol počet vlámaní do obchodov

Zákazy vychádzania zásadne neobmedzili počet vykradnutých bytov

Bytových zlodejov zákazy vychádzania nezastavili. Minulý rok tak na Slovensku došlo k 951 prípadov vlámania do bytu alebo rekreačnej chaty. Napriek všetkým obmedzeniam roku 2020 sa situácia medziročne zásadne nezmenila. Pri bytoch a chatách klesol počet vlámaní o 41. Pri obchodoch či výkladných skriniach obchodov dokonca prvýkrát za posledných osem rokov stúpol o 39 prípadov.

„Podľa zverejnených údajov ministerstva vnútra pandémia tento typ kriminality zásadne neutlmila. Pri vlámaní do bytov hovoríme o poklese len na úrovni pár desiatok prípadov. Ak sa na toto číslo pozrieme v kontexte nárastu práce z domu, rušenia dovoleniek a pandemických OČR, tak nemožno hovoriť o zásadnej zmene,“ podotýka Erika Fischerová, vedúca oddelenia underwritingu a likvidácie neživotného poistenia poisťovne Wüstenrot.

Na druhej strane, v roku 2020 sa len mierne potvrdili obavy z nárastu počtu prípadov vlámaní do obchodov či obchodných výkladov. Práve maloobchodné prevádzky boli v dôsledku protipandemických opatrení neraz zatvorené a mohli tak pre zlodejov predstavovať väčšie lákadlo.

„Počas minulého roka prvýkrát za osem rokov stúpol počet vlámaní do maloobchodných prevádzok. Pri obchodoch a výkladných skriniach však počet krádeží vlámaním medziročne stúpol o 39 prípadov. Opäť tak hovoríme skôr o porovnateľných číslach ako o konkrétnom trende,“ pokračuje Erika Fischerová.

Minuloročné údaje poistných udalostí poisťovne Wüstenrot plne korešpondujú so štatistikami kriminality ministerstva vnútra. Wüstenrot sa v rámci poistenia bývania síce zaoberal mierne vyšším počtom vlámaní, no rozdiel v porovnaní s rokom 2019 bol len minimálny.

Jedným z prípadov bola napríklad krádež niekoľkých drahých bicyklov zo samostatne stojacej garáže pri rodinnom dome, do ktorej páchateľ vnikol vypáčením okenného rámu. Práve v takýchto situáciách sa ukazuje význam poistenia domácnosti, ktoré v kombinácii s poistením nehnuteľnosti predstavuje komplexnú ochranu klienta pre prípad krádeže vlámaním.

„Zároveň by klient v prípade kúpy cennejších vecí mal prehodnotiť aj výšku poistného krytia. V prípade, že má doma vyššie množstvo cenností, tak v minulosti dohodnutá výška poistného krytia nemusí byť dostatočná na pokrytie ich odcudzenia,“ uzatvára Erika Fischerová.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24 h

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu