SME
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Práca z domu nedokáže nahradiť živé firemné prostredie

O kancelárie, ktoré zodpovedajú vysokým nárokom firiem, je stále veľký záujem. Príkladom sú priestory prihlásené do Office roka.

Martin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti ImmocapMartin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap

„Záujem o administratívne priestory, ktoré zodpovedajú vysokým nárokom, naďalej pretrváva. Práca z domu totiž nikdy nedokáže nahradiť živé a motivujúce firemné prostredie. Navyše takéto prostredie formuje firemnú kultúru,“ tvrdí v rozhovore Martin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap, ktorá je generálny partner 5. ročníka súťaže OFFICE ROKA.

Aká je aktuálna situácia na trhu s kancelárskymi priestormi? Ako sa protipandemické opatrenia a práca na diaľku pretavujú do dopytu a ponuky?

Súčasné požiadavky na dizajn a vybavenie administratívnych priestorov stavajú ich tvorcov pred náročné výzvy. Od vypuknutia pandémie sú na trhu kancelárií nájomcovia opatrnejší, majú zvýšené nároky a modifikujú koncept rozloženia pracovných priestorov. V realitnom segmente prišlo, aj zo strany bánk, k sprísneniu podmienok financovania pre komerčné projekty. Sme preto veľmi radi, že sa nám v minulom roku podarilo, aj napriek tomu, získať na náš administratívny projekt Lakeside Park 02 stavebné a investičné financovanie od Slovenskej sporiteľne vo výške 24 miliónov eur. Napriek tomu, že sa trh práce vzhľadom na aktuálnu situáciu mení, záujem o administratívne priestory, ktoré zodpovedajú vysokým nárokom, naďalej pretrváva. Denne sledujeme jeho vývoj a naše projekty sa snažíme od začiatku nastaviť tak, aby sme za každých okolností vedeli flexibilne reagovať na požiadavky a potreby budúcich nájomcov.

„Projekty sa snažíme od začiatku nastaviť tak, aby sme za každých okolností vedeli flexibilne reagovať na požiadavky a potreby budúcich nájomcov.“


S akými požiadavkami sa stretávate u terajších a budúcich potenciálnych nájomníkov?

Ich požiadavky pozorne počúvame a snažíme sa im vyjsť v ústrety nielen poskytnutím nadštandardných riešení v súvislosti s hygienickými opatreniami, ale aj v efektivite a v inovatívnom prístupe pri navrhovaní pracovných priestorov, s ohľadom na ich technologické zabezpečenie a výbornú dopravnú dostupnosť. Okrem týchto klasických benefitov je však dôležité ponúknuť budúcim užívateľom ešte niečo navyše, aby mali dôvod na návrat a zotrvanie v práci. Práca z domu totiž nikdy nedokáže nahradiť živé firemné prostredie, ktoré je kľúčové pre produktivitu a budovanie sociálnych kontaktov.

Ktoré faktory motivujú firmy a ľudí naďalej využívať kancelárie? Chýbajú už ľuďom socializácia a osobná spolupráca?

Home office síce ľuďom poskytuje pocit bezpečia, no zároveň im chýba kontakt s kolegami. Vyplýva to z marketingového prieskumu, ktorý sme realizovali v spolupráci s agentúrou IPSOS v januári 2021. Najmä rodičov neprekvapí fakt, že podľa prieskumu sú zamestnanci pri práci z domu najviac vyrušovaní deťmi. Medzi faktory, ktoré by podľa prieskumu motivovali ľudí vrátiť sa späť do kancelárií, patrí napríklad bezpečná vzduchotechnika, dezinfekcia a vetranie priestorov, ale aj rozdelenie priestoru do menších kancelárií. Okrem zvýšených nárokov na hygienické opatrenia je rovnako kľúčový aj fyzický kontakt, ktorý je v prvom rade dôležitý pre budovanie a zachovanie firemnej kultúry. Motivujúce pracovné prostredie, každodenné interakcie s kolegami či spoločná energia, ktorá vytvára spomínaný pocit lojality k zamestnávateľovi sú pre mnohých ľudí hnacou silou, ktorú im práca z domu nikdy nezabezpečí.

Aké budú kancelárie v nových administratívnych projektoch v tzv. „novom normále“ z pohľadu developera a majiteľa nehnuteľností?

V tejto situácii nie je jednoduché predvídať budúcnosť. Vnímame, že spoločnosti aktuálne hľadajú riešenia ako zabezpečiť prácu v hygienickom prostredí a veľmi citlivo vnímajú jeho funkčnosť, najmä čo sa týka vzduchotechnických zariadení. Aj napriek tomu, že dnes mnohé firmy využívajú prevažne prácu z domu, uvedomujú si, že toto krízové obdobie pominie. Nové priestory preto pripravujeme tak, aby im dokázali poskytnúť väčší komfort, zdravé a čisté pracovné podmienky či inšpiratívnu sociálnu interakciu. Takéto priestory majú zásadný vplyv na produktivitu, a zároveň sú motivujúcimi faktormi na návrat do práce. Spomínané faktory už zohľadňujeme v príprave našich aktuálnych projektov Lakeside Park 02, The Mill a Nový Istropolis, ktoré sú vo výborných lokalitách, čo potvrdzuje aj záujem zo strany nájomcov a rezidenčných klientov. Snažíme sa rýchlo reagovať na požiadavky a zmeny v ich potrebách a maximálne im vyjsť v ústrety.

Vzhľadom na to, že projekty sa budujú tak, aby užívateľom slúžili na celé desaťročia, ako bude vyzerať office budúcnosti?

Vo vyspelom svete je momentálne nastolený trend vytvárania príjemného pracovného prostredia, s dôrazom kladeným na moderné digitálne a technologické riešenia. Tie prispievajú k výkonnosti zamestnancov, a zároveň dbajú aj o ich duševnú pohodu a zdravie. Nemenej dôležité sú flexibilita a efektivita priestorov, ktoré sú už v súčasnosti nevyhnutnými parametrami, rovnako ako rozvoj a podpora komunitného spôsobu života.

Mnoho trendov prichádza zo zahraničia. Keďže spolupracujete aj so zahraničnými architektami, aké prvky a benefity prinášajú do vašich projektov?

Spolupráca so zahraničnými ateliérmi býva vždy veľmi inšpiratívna a prínosná, nielen pre nás ako tvorcov, ale aj pre samotných obyvateľov už v samotnej realizácii. Dôkazom je návrh Nového Istropolisu z dielne holandského ateliéru KCAP, ktorý vytvoril v spolupráci s nemeckým štúdiom Cityförster a reprezentuje tie najmodernejšie európske trendy v architektúre. Sú priekopníkmi v modernom urbanizme, s dôrazom kladeným na optimálny mix funkcií a veľkorysí verejný priestor, ktorý je v súčasnosti pri rozvoji miest absolútnou prioritou. Holandská škola, z ktorej tvorcovia Nového Istropolisu vychádzajú, je zelená, otvorená a automaticky pracuje so všetkými environmentálnymi princípmi. Príklad si z nej berie celý svet. Pri navrhovaní sály budúceho Kultúrno-kongresového centra spolupracujeme zase s britským expertným štúdiom Charcoalblue, ktoré má svoje realizácie po všetkých kontinentoch a do projektu vnášajú zahraničné know-how v oblasti technologického a akustického dizajnu. Je to obrovský prínos, pretože kultúrne zariadenie takýchto parametrov a veľkosti sa na Slovensku doteraz ešte nepostavilo.

„Holandská škola, z ktorej tvorcovia Nového Istropolisu vychádzajú, je zelená, otvorená a pracuje so všetkými environmentálnymi princípmi. Príklad si z nej berie celý svet.“


Môžete načrtnúť plány spoločnosti Immocap na nasledujúcich päť rokov?

Immocap má aktuálne v realizácii dva developerské projekty a ďalších päť v príprave. Polyfunkčný projekt Lakeside Park 02 v obľúbenej lokalite jazera Kuchajda sa aktuálne nachádza vo fáze výstavby a jej ukončenie je plánované v prvom kvartáli 2022. Projekt ponúkne 15 000 m², dispozične aj energeticky efektívnych kancelárskych plôch a je výsledkom spolupráce spoločností Immocap a WOOD & Company. Druhým projektom je administratívna budova The Mill v lukratívnej zóne Central Business District na ulici Mlynské nivy, ktorá sa stane centrálou významnej zahraničnej spoločnosti. Jeho realizáciu plánujeme ukončiť v 2. kvartáli 2023. Kľúčovým je pre nás vyššie uvedený projekt vitálnej štvrte Nový Istropolis s moderným kultúrno-kongresovým centrom. Ten by sme chceli obyvateľom Bratislavy priniesť v roku 2025.

Viac informácií nájdete na www.officeroka.sk a www.immocap.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štart Driveramy prichádza vo chvíli, kedy predaje ojazdených vozidiel lámu rekordy.


4 h

Čo je správne jesť pred tréningom a čo jesť po cvičení? Poradíme vám, prečo by ste mali siahnuť po 100 % smoothie a šťavách.


5 h

Malým zázrakom by sa na Slovensku dala nazvať už samotná novopostavená škola v Banskej Štiavnici. Táto má však oveľa viac divov.


9 h