SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni

Za posledných 15 rokov sa až 43 % škôd na domoch a bytoch stalo počas troch mesiacov

Za posledných 15 rokov sa každá piata škoda spôsobená živlami na domoch a bytoch stala počas mesiaca jún. V porovnaní napríklad s aprílom ide až o štvornásobne vyššie číslo. Napriek tomu, odborníci radia opatrnosť počas celého roka.

„Za posledných 15 rokov vychádza na jún v priemere až 18 % všetkých poistných udalostí, ktoré na domoch a bytoch našich klientov spôsobili vietor, zrážky, krupobitie, záplavy a ďaľšie vyčíňanie živlov,“ podotýka Erika Fischerová, vedúca oddelenia underwritingu a likvidácie neživotného poistenia poisťovne Wüstenrot.

Wüstenrot zanalyzoval všetky poistné udalosti od roku 2005, ktoré spôsobili výkyvy počasia na nehnutelnostiach a domácnostiach klientov poisťovne. Na základe výsledkov spoločnosť zostavila pomyselný rebíček „najškodovejších“ mesiacov roka na Slovensku.

Prvé tri priečky obsadili mesiace jún, júl a máj. Počas týchto troch mesiacov dokopy vzniklo až 43 % všetkých živelných škôd na domoch a bytoch. Najviac škôd za posledných 15 rokov bolo nahlásených počas júna - až 17,9 %, počas júla to bolo 12, 8 % a počas mája 12,7 %.

„Najväčšie množstvo živelných poistných udalostí spravidla zaznamenávame okolo leta. Pri prudkých búrkach z tepla totiž vznikajú škody v dôsledku krupobitia, víchrice, povodní a bleskových záplav, atmosférických zrážok a ďalších živelných úkazov,“ pokračuje Erika Fischerová.

Na druhom konci rebríčka sa umiestnili mesiace november, december a prekvapivo aj apríl. Tieto tri mesiace sa na celkových škodách za posledných 15 rokov podieľajú asi 12-timi percentami. Suverénne najmenej škôd bolo hlásených v novembri. Na celkovom počte sa jesenný mesiac podpísal 3,4 percentami, december štyrmi percentami a apríl 4,3 percentami.

„Napriek všetkým štatistikám treba byť opatrný počas celého roka. Nakoniec pred pár dňami práve živel spôsobil viacero škôd na západe Slovenska,“ hovorí Erika Fischerová. Efektívnou prevenciou je sledovať lokálne predpovede počasia, skontrolovať okná pred odchodom z domu alebo neskladovať v suterénne rodinného domu cenné veci, ktoré by v prípade záplavy mohla voda zničiť. Viac sa dočítate tu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karel ZIMA - MIO vám vydrží fakt roky

Každý rok je potrebné meniť iba kartu SD, nie autokameru. Autokamera musí vydržať, preto jazdím s Mio!


1 h
Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?


28. máj

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 28. máj
SkryťZatvoriť reklamu