SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Každú štrnástu škodu na aute spôsobí zver

Poisťovňa Wüstenrot zostavila rebríček najčastejších poistných udalostí na autách

Najčastejšou poistnou udalosťou z havarijného poistenia je poškodenie čelného alebo iného skla vozidla. Takmer najmenej sú hlásené poškodenia áut vandalmi. Piate najčastejšie riziko pre slovenských motoristov predstavuje stret so zverou.

Slovenskí motoristi hlásia škody spôsobené stretom so zverou dvakrát častejšie ako poškodenie vozidla živlami a trikrát častejšie ako vandalizmom. Vyplýva to zo zastúpenia škôd, ktoré so svojimi klientami rieši poisťovňa Wüstenrot. Podľa výsledkov analýzy až sedem percent všetkých škôd na autách bolo spôsobených práve kolíziou vozidla so zverou.

„Stret so zverou predstavuje riziko pre vodiča a rovnako tak pre vozidlo. Ak sa nebodaj auto stretne so vzácnym alebo chráneným živočíchom, hovoríme aj o obrovskej spoločenskej škode,“ hovorí Zuzana Adamcová, analytička skupiny Wüstenrot.

Podľa jej slov jedným z možných riešení predstavuje vyššie zastúpenie takzvaných ekoduktov. Teda prírodných prechodov určených na bezpečnú migráciu zveri nad cestou alebo diaľnicou. Pri ich vhodnom umiestnení, by sa v danej lokalite mohlo významne znížiť riziko zrážky. V roku 2020 však boli podľa dostupných informácií na Slovensku dobudované len tri ekodukty.

Suverénne najčastejšími škodami na aute však zostáva poškodenie čelného či iného skla alebo náraz s vozidlom do pevnej prekážky. Poškodenia skla predstavuje až 28 percent všetkých škôd a nabúranie do zábradlí, stĺpov či iných stabilných prekážok len o čosi menej - 26 percent. Tretiu pozíciu v rebríčku rizík predstavuje stret s iným účastníkom cestnej premávky, celkovo 18 percent.

„Uvedený rebríček je za posledné roky v princípe konštantný. Len počas pandémie bolo možné evidovať drobné zníženie počtu poistných udalostí, ktoré vznikli prostredníctvom stretu s iným účastníkom cestnej premávky,“ pokračuje Zuzana Adamcová.

Podľa jej slov protipandemické obmedzenia znížili mobilitu obyvateľstva a klesla nehodovosť najmä na vyťažených cestách. To potvrdzuje aj skutočnosť, že tento rok s uvoľnením opatrení opäť začína stúpať počet hlásených poistných udalostí.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Leto je skvelá príležitosť pre rodičov, ako naučiť deti finančnej zodpovednosti.


11 h

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


13 h

Pracovať v Silicon Valley je snom každého "ajťáka". Určite vás zaujme možnosť pracovať na svetových projektoch aj na Slovensku.


21 h