SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Najčastejšie mýty o klimatizáciách – vyvrátili sme ich

Mnohé články píšu o nepriaznivých účinkoch klimatizácie na vaše zdravie.

O jej neprimeranej hlučnosti, o finančne náročnej prevádzke či nepotrebnom luxuse, keďže je vraj využívaná len dva tri mesiace v roku. Je to však skutočne tak?

Sú všetky tieto texty založené na pravdivých a overených informáciách, alebo len chcú odradiť od kúpy potenciálnych záujemcov? Aká je teda skutočná pravda o používaní klimatizácie?

Pravda je taká, že posledné letá nás presviedčajú o tom, že extrémne horúce teploty sa netýkajú len dovolenkových destinácií, ale zasahujú aj Slovensko. Práve kvôli neznesiteľným horúčavám nie je pre domácnosti klimatizácia luxusom, ale absolútnou nevyhnutnosťou. Pravda je taká, že mýty, ktoré sa o klimatizáciách šíria sú staré niekoľko desiatok rokov.

Dnešné moderné klimatizačné zariadenia, ktoré sú na trhu dostupné majú funkcie, ktoré používateľom život spríjemňujú a uľahčujú, bez pocitu akýchkoľvek nevýhod. Klimatizácia dokáž v horúcich letných dňoch premeniť váš rozpálený byt či dom na príjemné miesto. Ak vás od jej kúpy odrádzajú práve hoaxy, ktoré o klimatizáciách kolujú, prečítajte si aká je skutočnosť.

1. Klimatizácia nemá škodlivý vplyv na zdravie

Najčastejším mýtom, ktorý o klimatizácii koluje je, že má škodlivý vplyv na vaše zdravie. Prechladnutie, zápaly horných a dolných dýchacích ciest, podráždené oči, bolesti hlavy či chrbtice. Všetky tieto zdravotné ťažkosti pripisujeme v letných mesiacoch klimatizačnej jednotke. Samotná klimatizácia do bytu alebo domu je v tom však nevinne. V skutočnosti zlyháva ľudský faktor.

Ak chcete predísť zdravotným problémom, stačí ak svoju klimatizáciu budete správne používať. Myslite na to, že rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou by nemal prekročiť 5°C. Ak máte predsa len strach zo studeného vzduchu, zaobstarajte si klimatizáciu Samsung s technológiou Wind-Free™. Dokáže zabezpečiť príjemnú osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti. Chladný vzduch neprechádza priamo lamelami, ale sa jemne a rovnomerne šíri cez tisíce mikro otvorov v prednom paneli klimatizácie. Zariadenie automaticky reguluje teplotu a rýchlosť ventilátora, takže vám nebude príliš horúco ani zima.

2. Používanie klimatizácie nie je finančne náročné

Ďalšia z dezinformácií, ktorá sa o klimatizáciách šíri je, že ich prevádzka je mimoriadne finančne nákladná. Používanie klimatizácie však vôbec nemusí navýšiť vás účet za elektrinu, ak si vyberiete vhodný model od spoľahlivého dodávateľa.

Ak si chcete vybrať čo najúspornejšie a zároveň efektívne zariadenie, mali by ste siahnuť po klimatizácii, ktorá patrí do energetickej triedy A++ a vyššie a disponuje technológiou inteligentného invertora. Nezabudnite, že ZSE ponúka svojim klientom elektrinu pre klimatizáciu úplne zadarmo.

3. Klimatizácia dokáže okrem chladenia aj vykurovať alebo čistiť vzduch

Aj vy ste uverili mýtu, že klimatizácia je zbytočným luxusom, pretože ju využijete len dva tri mesiace v roku, počas najväčších horúčav? Klimatizácia však dokáže okrem chladenia aj omnoho viac. Vďaka týmto funkciám ju budete môcť využívať počas celého roka a investícia sa vám rozhodne vyplatí.

Čo všetko, okrem príjemného vychladenia vašej domácnosti, klíma do domu alebo bytu ešte dokáže?

  • Počas chladnejších jarných či jesenných dní si ňou môžete prikúriť.
  • Čistí a odvlhčuje vzduch vďaka špičkovým filtračným systémom.
  • Zabezpečuje príjemnú osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti.
  • Prostredníctvom smartfónu môžete nastaviť optimálnu teplotu v domácnosti už pred svojím príchodom.

4. Klimatizácia nie je hlučná

Informácie o neznesiteľnej hlučnosti vnútornej klimatizačnej jednotky, ktorá vyrušuje obyvateľov domácnosti sú taktiež staré niekoľko desiatok rokov a v súčasnosti nepravdivé. Moderné klimatizačné jednotky sú tiché, s hlučnosťou maximálne 20 decibelov. To možno prirovnať ku zvuku pohybujúceho sa lístia vo vánku.

Klimatizácie Samsung majú dokonca špeciálnu funkciu Good’sleep, ktorá zabezpečuje okrem minimálnej hlučnosti (len 16 dB) aj nastavenie teploty, rýchlosť ventilátora a smer prietoku vzduchu, aby ste mali nerušený hlboký spánok. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje spotrebu elektrickej energie až o 36 %.

5. Klimatizácia nie je náročná na údržbu

Ďalšou nepravdivou informáciou, ktorá koluje o klimatizáciách je, že vyžadujú mimoriadne náročnú údržbu. Je pravda, že o zariadenie sa treba pravidelne starať, nie je to však žiadna náročná činnosť, ktorú by nezvládol bežný používateľ.

Povrch klimatizačnej jednotky stačí v rámci bežného domáceho upratovania pretrieť vlhkou handričkou a raz za mesiac umyť vonkajší filter vo vlažnej vode. Raz do roka je potrebné, aby bola klimatizačná jednotka odborne vyčistená a podrobená servisnej prehliadke. Na tento úkon si však vždy privolajte profesionálnu pomoc. Napríklad so ZSE Klima Bezstarosti máte pravidelnú ročnú servisnú prehliadku v cene klimatizácie a to počas celého obdobia platnosti zmluvy.

6. Klimatizácia skrášli váš interiér

Mýty o nevzhľadných veľkých bielych skrinkách, ktoré špatia interiér sa šírili o klimatizáciách v začiatkoch ich používania v bežných domácnostiach. Súčasné moderné vnútorné klimatizačné jednotky vašu domácnosť naopak skrášlia. Okrem svojej funkčnosti slúžia aj ako neprehliadnuteľný dizajnový doplnok.

Klimatizácie od značky Daikin, ktoré má v ponuke aj ZSE si môžete podľa svojho vkusu vybrať až v 21 rôznych dizajnových prevedeniach.

7. Vetranie je pri používaní klimatizácie dôležité

Je dôležité vedieť, že ak používate klimatizáciu, je potrebné klimatizovaný priestor aj vetrať. Chladný vzduch je príjemný, no nie je to čerstvý vzduch. Ak ste počuli, že vetrať nemusíte, neverte tomu. Pri vetraní je však potrebné dodržať niekoľko základných pravidiel:

Najvhodnejšie je vetrať miestnosť skoro ráno alebo neskôr večer, keď je vonkajšia teplota i vzduch chladnejší.

Pred vetraním miestnosti vypnite vašu klimatizáciu a na niekoľko minút otvorte okná i dvere dokorán.

Následne môžete uviesť klimatizáciu znovu do prevádzky.

8. Klimatizácia nie je zdrojom baktérií a vírusov

Jeden z najrozšírenejších dezinformácií, ktorá koluje o klimatizáciách je, že sú zdrojom baktérií a vírusov. Pravdou je, že klimatizácie vzduch v miestnosti čistia a nie zaplavujú škodlivinami.

Klimatizácie, ktoré sú v súčasnosti na trhu dostupné disponujú špičkovým filtračným systémom, ktorý dokáže z miestnosti odstrániť prach, peľ, vírusy i baktérie. Klimatizácie značky Daikin majú sofistikované titánovo apatitové fotokatalytické filtre, ktoré odstraňujú zo vzduchu prachové častice, pachy, baktérie, vírusy a mikróby. Zároveň obsahujú aj antibakteriálny filter s čiastočkami striebra, ktorý dokáže odstrániť 99% takých alergénov ako sú peľ a prachové roztoče.

Vďaka tomu sa ani ľudia trpiaci rôznymi alergiami nemajú čoho obávať. Klimatizovaný vzduch je dokonale čistý.

9. Na tom, kam umiestnite klimatizáciu záleží

Rozhodne nie je jedno, kam vo vašej domácnosti umiestnite vnútornú klimatizačnú jednotku. Vždy si nechajte poradiť od odborníkov, ktorí sa v problematike vyznajú. Nesprávne umiestnenie klimatizácie môže mať za následok jej neefektívne fungovanie alebo vyššiu spotrebu energie. Vnútorná jednotka by mala mať okolo seba dostatok priestoru. Neumiestňujte ju na steny, kam dopadá väčšiu časť dňa slnečné svetlo alebo nad zdroje tepla.

10. Klimatizáciu vypnite, keď nie ste doma

V minulosti sa hovorilo, že je lepšie a úspornejšie nechať klimatizáciu bežať počas celého dňa na menší výkon. V súčasnosti sa však odporúča klimatizačné zariadenie vždy vypnúť, ak sa nenachádzate doma.

Klimatizácia spotrebuje menej elektrickej energie, keď je vypnutá a podľa potreby opäť zapnutá, ako keď je v nepretržitej prevádzke, hoci aj s minimálnym výkonom chladenia. Ak sa obávate, že po návrate domov budete musieť dlho čakať, kým sa váš byt alebo dom príjemné vychladí, nastavte si zapnutie chladenia pomocou vášho smartfónu v praktickej aplikácii. Tá umožňuje ovládanie klimatizácie prakticky odkiaľkoľvek, kde je dostupné internetové pripojenie.

Určite oceníte aj funkciu klimatizácií Samsung Fast Cool, vďaka ktorej už za pár minút vychladíte miestnosť aj v tom najhorúcejšom lete. „Tieto klimatizácie majú posuvné lamely hore/dole a vľavo/vpravo, vďaka ktorým sa chladný vzduch dostáva do každého rohu miestnosti bez ohľadu na to, kde je klimatizácia nainštalovaná,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu