SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie

Premena starších priemyselných alebo kancelárskych budov na moderné bývanie je jednou z ciest rozvoja pre mesto.

BLoKK ponúka unikátne interiéry. BLoKK ponúka unikátne interiéry. (Zdroj: Proxenta)

Myslí si to architekt Marián Pokrivčák z ateliéru 3M, ktorý má v portfóliu viaceré úspešné transformácie pôvodných budov na objekty s novou funkciou. Jedným z nich je aj projekt BLoKK, ktorý prináša do centra Bratislavy 37 štýlových apartmánov určených na predaj.

Pôvodne kancelárska budova na nároží ulíc Vysoká a Nám. 1. mája prechádza v súčasnosti rozsiahlou premenou. Po rekonštrukcii tu vznikne 37 apartmánov s menej typickými dispozíciami a netradičnými prvkami. Podľa architekta Mariána Pokrivčáka zostala z pôvodného objektu iba hrubá stavba.Objekt pôvodne určený ako sídlo bankového domu mal úplne iné špecifiká ako bytový dom. Celý objekt bol priechodný s množstvom kancelárií, zasadačiek a skladov. Aj hygiena bola sústredená len na jedno miesto,“ opisuje architekt východiskový stav a dopĺňa: „Chcelo to veľa kreslenia, komunikácie s investorom a hľadania tej správnej funkcie pre takýto objekt. Napĺňanie objektu bolo pomalšie a skúšali sme všelijaké varianty. Aj funkčné.“ Výsledný návrh počíta so vznikom 37 apartmánov rôznych výmer a dispozícií. Z nich takmer polovica bude dvojizbových, nachádza sa tu však aj jedenásť jednoizbových, osem trojizbových a jeden päťizbový apartmán s rozľahlou terasou a luxusnými výhľadmi.

Staromestský dvor

Pri rekonštrukcii budovy sa počíta aj s revitalizáciou vnútorného nádvoria. Z dvojpodlažného átria, kde bola pôvodne umiestnená banková hala, vznikne dvor so zeleňou a oddychovými zónami. Z vnútorného átria tak vznikne exteriérový dvor, ktorý bude slúžiť budúcim obyvateľom objektu ako miesto oddychu či stretávania sa so susedmi.

Mestské bývanie

Najväčším benefitom tohto projektu je jeho unikátna poloha v absolútnom centre mesta.„Z jednotlivých okien apartmánov budú mať obyvatelia projektu krásny výhľad na strešnú krajinu Starého Mesta. Blízko park, kultúru, centrum. Pre mestského človeka ideálna poloha a priestor. A takýchto projektov v centre Starého Mesta nie je veľa, skôr málo,“ upozorňuje architekt. Podľa neho projekt môže osloviť široké spektrum kupujúcich. „V tomto projekte si nájdu svoje mladí začínajúci ľudia, ale aj ľudia v strednom veku, ktorí uprednostňujú bývanie v centre mesta. Takisto sa môže jednať o manažérov, ako aj o rodiny s malými deťmi. Vyplýva to zo skladby apartmánov. Nájdete tu menšie pre začínajúcich mladých ľudí cez stredný segment dvojizbových bytov až po väčšie atypické byty na vyšších podlažiach. BLoKK sa tak môže stať domovom pre ľudí z rôznych sfér a rôzneho veku,“ myslí si Pokrivčák.

Staré a nové

BLoKK je unikátny projekt, ktorý v sebe spája súčasné trendy aj technologické štandardy pri zachovaní charakteru pôvodnej budovy. Podľa Pokrivčáka práve vtedy je takýto projekt dobrý hoci pre architektov je takýto prístup vždy mimoriadne náročný.„Určite by bolo jednoduchšie budovu zbúrať a postaviť novú,“ priznáva Pokrivčák, no zároveň jedným dychom dodáva, že je to pre nich súčasne aj zaujímavá výzva. „Pri rekonštrukciách sa nedá spraviť ideálny projekt, pretože až realizácia ukáže veci, o ktorých ste pri kreslení nevedeli. Vtedy prichádza na rad miera improvizácie a komunikácie so stavbou. Takéto projekty sú pre nás architektov vždy príležitosťou pre mimoriadne riešenia a to je na celom procese rekonštrukcie najzaujímavejšie,“ prezrádza architekt.

Trend, ktorý pretrvá

Trend zmeny priemyselných alebo kancelárskych budov na bývanie je podľa architekta viditeľný všade vo svete.„Pozitívnych príkladov zo sveta je veľmi veľa a som rád, že tento trend dorazil postupne aj k nám. Aj keď sme už stačili veľa priemyselných budov zbúrať, čo je veľká škoda,“ myslí si Pokrivčák a dodáva: „Určite je to jedna z ciest rozvoja mesta. Je lepšie, keď konvertujete staršiu budovu na bytovú funkciu v organizme mesta, ako zväčšovať plochu mesta do okolia a vo vnútri mesta mať budovy „duchov“. Je to určite aj ekologickejšie pre mesto a ekonomickejšie vo všetkých oblastiach – od zachovania pôdy v okolí mesta až po dopravu, kde presuny z týchto mimomestských zón sú veľkou environmentálnou záťažou,“ pripomína architekt.

Developer, ktorého poznáte

Za projektom stojí skúsený developer Proxenta, ktorý je mimoriadne aktívny práve v centre Starého Mesta. V bezprostrednej blízkosti projektu BLoKK momentálne realizuje výstavbu rezidenčného projektu Kesselbauer, na ktorú bude nadväzovať výstavba komornejšieho projektu Vila Biela. Ďalšie dva rezidenčné projekty, Weinhauer na Jozefskej ulici a Proxenta Residence na Račianskom mýte, sú už skolaudované a odovzdané do užívania. Okrem toho Proxenta pripravuje aj rozsiahlu rezidenčnú výstavbu v Devínskej Novej Vsi a v týchto dňoch odovzdáva do užívania čerstvo skolaudovaný projekt Tabáň v centre Nitry.

Aj vy hľadáte pre seba alebo pre svoju rodinu dostupné a moderné mestské bývanie? Pozrite sa na ponuku apartmánov na oficiálnej stránke projektu a vyberte si ten svoj. K dnešnému dňu je predaných už viac ako 50 % z celkového počtu 37 apartmánov, preto s rozhodovaním príliš neotáľajte. Všetko podstatné sa dozviete nawww.blokk.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Distribúcia krízových balíčkov pre ohrozené domácnosti v rómskych komunitách, ktoré sú aktuálne najviac zasiahnuté pandémiou.


38m

Denne fajčí až štvrtina žiakov základných škôl v tínedžerskom veku. Závislými sa môžu stať už po vyfajčení piatich balení cigariet


38m

Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


INZERCIA 38m
Skryť Zatvoriť reklamu