SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange

Moderné technológie ovplyvňujú spôsob získavania informácií žiakmi aj výučbu.

Doba a technológie napredujú míľovými krokmi, klasické učebnice sa dostávajú na vedľajšiu koľaj, no stále tvoria veľkú súčasť výučby. Takmer všetko je online a žiaci sa môžu k informáciám dostať v priebehu niekoľkých sekúnd. Je to však len kvapka v mori možností, ktoré digitalizácia a moderné technológie prinášajú.

Nadácia Orange vníma tento fenomén a dlhodobo sa zaoberá podporou digitálneho vzdelávania na školách. V 8. ročníku grantového programu e-Školy pre budúcnosť chce motivovať učiteľov k tomu, aby zlepšovali digitálne zručnosti svojich žiakov a zároveň ich viedli k zodpovednému správaniu v online priestore.

Základné a stredné školy a mimovládne neziskové organizácie sa môžu uchádzať o finančnú podporu projektov zameraných na tri oblasti: rozvoj digitálnych zručností pedagógov, rozvoj digitálnych zručností žiakov a študentov v rámci rôznych vyučovacích predmetov a podpora digitálnej bezpečnosti a zodpovedného správania sa v online priestore. Najzaujímavejším projektom bude v rámci programu tento rok prerozdelená celková suma 80 000 eur.

„Vnímame dôležitosť digitálnej inklúzie naprieč rôznymi spoločenskými skupinami. Žiaci a študenti sú jednou z nich. Chceme podporiť školy a mimovládne organizácie v projektoch zameraných na získavanie zručností v práci s technológiami, programovaní a informačného myslenia. Projekty by mali rozvíjať aj kritické a analytické myslenie detí, mali by byť edukatívne a podporovať inovácie. Takisto by mali viesť k zodpovednému využívaniu technológií a podporovať tému bezpečného internetu,“ povedal manažérka a správkyňa Nadácie Orange, Andrea Ungvölgyi.

Odvážne a originálne projekty inšpirujú
Minulý ročník grantového programu e-Školy pre budúcnosť, do ktorého sa prihlásilo až 258 škôl a organizácií, bol bohatý na zaujímavé projekty. Zaujali napríklad hodiNOVÍ záŠKOLÁCI, kedy žiaci 5.-9. ročníka z rôznych kútov Slovenska, riešili s mentorom na online hodinách témy prostredníctvom escape rooms, či vzdelávacích stolových hier. Didaktické pomôcky, ktoré počas hodín vytvorili, posúvali ďalej, aby ich mohli využívať žiaci a učitelia na celom Slovensku. Pozrieť si ich môžete TU.

Finančnú podporu získal aj projekt ZŠ a MŠ Horná Ždaňa s názvom Ako Červená Čiapočka vĺčika prevychovala. Rozprávku o dievčatku, ktoré malo na sociálnej sieti prezývku Červená Čiapočka a hackerovi „vĺčikovi“ napísali žiaci 2. stupňa a nacvičili štvrtáci. Mala poučiť deti o tom, ako sa majú správať pri práci na internete. Rozprávka bola spracovaná do formy videa, premietnutá žiakom 1. stupňa zverejnená na webovej stránke školy.

Načítavam video...

Zaujímavý projekt vznikol vďaka grantu aj v Žiline. Zamestnanci SOŠ sv. Jozefa Robotníka tu realizovali Digitálny 3D svet pre všetkých, ktorý sa zameral na oblasť získavania zručností v 3D modelovaní a 3D tlače. Študenti mali možnosť nielen navrhovať učebné pomôcky, ale ich aj digitálne vymodelovať a vytlačiť na 3D tlačiarni. V odbore auto-opravár napríklad študenti navrhli 3D model ako učebnú pomôcku autosúčiastky a tak model kompresoru vzduchu bol zrazu na svete.


Stále je čas prihlásiť sa
Školy a mimovládne organizácie môžu o podporu z grantového programu e-Školy pre budúcnosť požiadať elektronicky cez e-grant do 3. novembra. Podporené projekty budú zverejnené 25. novembra na stránke www.nadaciaorange.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rozhodnite o podpore nápadov na lepší život vo vašom okolí až do 13. februára 2022 v každom Tescu.


INZERCIA 5 h

20-minútové mestá sú budúcnosť. Ale zmestí sa život človeka do 20-minútového kruhu?


INZERCIA 5 h

Odkladať kúpu nehnuteľnosti v hlavnom meste môže vyjsť draho vzhľadom na dlhodobý rast cien.


21. jan
Skryť Zatvoriť reklamu