INZERCIA

Monitoring - užitočný nástroj ale veľmi málo využívaný

Monitoring je mimoriadne užitočný nástroj - samozrejme len v prípade ak je správne využívaný. Je súčasťou mnohých plánov, často sa však nedostatočne uvažuje o jeho dôsledkoch.

Slová často strácajú svoj zmysel a to buď nedocenením ich významu, alebo naopak  nadhodnotením ich významu a práve výraz monitoring môže byť takým slovom.  Pochádza z latinčiny a znamená "varovať, radiť, poradiť, ..pripomínať.“

Golfové ihriská sú obvykle charakterizované typom vegetácie, ktorá na nich prevláda, čiže napr. vresoviská, links alebo parkové ihriská.  Tu však objektívne definície končia a nám nezostáva nič iné než ďalšie subjektívne hodnotenia ako napr.“.. links ihrisko, ktoré nebolo dobre manažované a stratilo svoj pôvodný charakter“.

Tu by však definícia nemala končiť. Vzdelaný a skúsený profesionál by si mal uvedomovať a pochopiť aký typ ihriska tj. prostredia manažuje, aké sú limity, riziká, aké postupy je treba použiť, aby  dosiahol stanovené ciele, aby pochopil príčiny prečo došlo k vypuknutiu choroby alebo prečo dosievanie neviedlo k plánovanému zlepšeniu..

Monitoring možno použiť ako nástroj riadenia, na preverenie, či sú splnené požadované štandardy kvality alebo na zodpovedanie otázky strategického charakteru napr. či zamestnávame správny počet osôb, prípadne prečo došlo k zníženiu počtu členov?

V kontexte trávneho povrchu, je to prirodzene úloha course manažéra  sa uistiť, že sa na daných miestach vyskytujú správne trávne druhy. Kľúčom k tomu je vedieť, aké sú potreby jednotlivých druhov, porozumieť im a na základe toho vykonávať adekvátne procesy.

Aj napriek tomu, že sa budeme venovať monitoringu v oblasti trávnych druhov, možno povedať, že tie isté zásady platia aj vo všetkých ostatných oblastiach. 

Monitoring trávnych druhov je špecifický, ide o opakované sledovanie a zaznamenávanie stavu porastu, na základe ktorého sme schopní detekovať zmeny, kvalifikovať tieto zmeny a presne určiť kedy už prekračujú prijateľnú hranicu a na základe toho iniciovať potrebné opatrenia.
Treba zdôrazniť, že táto definícia nepokrýva len jednoduchý zber dát, často označovaný ako prieskum alebo pozorovanie.

  • Prieskum je aktivita jednorázového charakteru, kedy sa zhromažďujú základné údaje vedúce ku štandardným opakujúcim sa postupom
  • Pozorovanie  - je pravidelná aktivita, ktorá poskytuje komplexnejší obraz a môže viesť k detekcii zmien. Avšak bez stanovených hraničných hodnôt nemôže iniciovať akciu

Monitorovanie je podstatou manažmentu trávnika.

Jedná sa skutočne o veľmi mocný nástroj, aj keď je časovo náročný a nákladný. Bohužiaľ príliš často je zle naplánovaný a vykonávaný. V manažérskych plánoch sa obvykle naplánujú rôzne činnosti a akcie, ale sledovanie ich dopadu často zostáva ako menej podstatná dodatočná aktivita.  Monitorovanie by jednoznačne malo byť zdôraznené ako dôležitá činnosť už v rámci pôvodného návrhu plánu.

Monitoring potrebuje objektívne stanovené reálne ciele. Napr. udržanie výskytu Holcus lanatus – medúnka vlnatého na úrovni  10%. 

V najprecíznejšej podobe monitoring  zahŕňa aj spôsoby a metódy výskumu, ktorý nám umožní pochopiť, aké dôsledky možno pripísať na vrub managementu. Sled manažérskych aktivít od prieskumu cez monitorovanie sú uvedené v priloženej tabuľke

Komentár k tabuľke a pokračovanie článku nájdete TU:

WWW.GOLFONLINE.SKTento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pozvánka na udeľovanie ceny – ABF Slovakia Bakalár 2018

13. ročník vyhodnotenia a udeľovania Ceny Združenia pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva ABF Slovakia Bakalár 2018

Tlačové správy

Jedli ste už ružovú čokoládu?

Do rodiny horkej, mliečnej a bielej čokolády pribúda po 80 rokoch nový člen

Tlačové správy

Deň otvorených dverí Stavebnej fakulty STU

Program DOD 2019

Tlačové správy

Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání

MiVue J85 získala upozornění od českého hlasu Arnolda Schwarzeneggera. Pavel Soukup namluvil hlášky upozornění na nehody i radary!