INZERCIA

Ako účtovník k online účtovníctvu prišiel

Inštalácia, doinštalovávanie, pripomienkovanie, čakanie, doinštalovávanie, čakanie, strata dvojmesačnej práce. Takéto nástrahy skrývajú klasické účtovné programy.

Bol november 2013 a účtovník hľadal informácie o novom plánovanom kontrolnom výkaze DPH. U svojho dodávateľa ekonomického softvéru si overoval, či program dokáže kontrolný výkaz DPH spracovať. Výrobca ho ubezpečil, že všetko bude včas a správne pripravené.

Prišiel december 2013 a výrobca dal k dispozícii užívateľom novú verziu programu, ktorá mala zapracované prvé zmeny pre kontrolný výkaz DPH. Účtovník si aktualizáciu stiahol a spustil jej inštaláciu. Počas inštalácie nastala chyba, a tak volal výrobcovi, že čo s tým. Na základe podnetu účtovníka výrobca program opravil a dal k dispozícii všetkým užívateľom novú verziu programu. Účtovník si ju stiahol a konečne sa mu nainštalovala aktualizácia bez chýb a mohol po týždni čakania pokračovať v účtovaní.

Prišiel začiatok januára 2014 a dodávateľ ekonomického softvéru dal k dispozícii na stiahnutie novú verziu účtovného programu, kde boli zapracované ďalšie úpravy potrebné pre zadávanie údajov súvisiacich s kontrolným výkazom DPH. Účtovník si aktualizáciu stiahol a nainštaloval.

Začiatkom februára dal výrobca k dispozícii novú verziu, kde už bol kontrolný výkaz zapracovaný v tlačenej aj elektronickej podobe. Účtovník si stiahol najnovšiu verziu pre účtovný program a nainštaloval ju. Pri práci s programom zistil, že je tam akási nezrovnalosť v spôsobe účtovania určitých špecifických prípadov, ktoré kontrolný výkaz DPH sleduje. Volal dodávateľovi, ten si chybu poznačil a v priebehu nasledujúceho týždňa dal opravu k dispozícii. Účtovník si ju stiahol a nainštaloval.

To už účtovníkovi dochádzala trpezlivosť a nadával na toho, kto takýto nezmyselný výkaz vymyslel a on musí neustále účtovný program aktualizovať. Prehltol horkú pilulku a v priebehu dvoch týždňov dokončil uzávierku roka 2013 a mal všetko pripravené pre spracovanie daňového priznania, ale jeho aktuálnu verziu ešte účtovný program zapracovanú nemal a tak účtovník chtiac-nechtiac musel čakať na novú verziu účtovného programu. Povedal si: „Nevadí urobím si týždeň voľna. Potom stiahnem novú verziu a dorobím daňové priznanie.“

Tak sa aj stalo. Po týždni voľna bola nová verzia pre účtovný program k dispozícii. Účtovník si ju stiahol a spustil inštaláciu. Počas inštalácie sa ale stalo niečo nezvyčajné. Počítač sa z ničoho nič vypol. Účtovník ho znovu zapol, ale ten už pri štarte hlásil akúsi chybu. Čo teraz? Na druhý deň rýchlo bežal účtovník do servisu, aby mu počítač opravili. V servise boli veľmi ochotní, že sa na to pozrú a zajtra budú vedieť, čo s tým.

Na druhý deň išiel účtovník do servisu a vraj, že sa pokazil disk v počítači a tak mu disk vymenili a preinštalovali aj operačný systém. Účtovník zaplatil za opravu a nový disk 130 Euro a rýchlo späť domov a dokončiť účtovníctvo. Najskôr treba nainštalovať účtovný program a všetky jeho aktualizácie. Po 4 hodinách to bolo a teraz rýchlo obnoviť pôvodné dáta. Obnovil dáta, spustil program a zrazu zistil, že práca za posledné 2 mesiace je fuč. Pri všetko tom zhone, novej legislatíve, aktualizáciách, opravách programu, účtovnej závierke a štarte účtovníctva v novom roku, zabudol dáta zálohovať, takže teraz bude musieť tie posledné dva mesiace znovu odmakať.

Znechutený zašiel večer s kamarátmi na pivo a zveril sa im so svojimi starosťami. Kamarát, tiež účtovník, počúva a vraví, že on také starosti nemá. Používa online účtovníctvo Humanet a to nemusí nikdy aktualizovať. Taktiež sa mu pokazil počítač, dáta síce nezálohuje, ale keďže účtovníctvo Humanet ukladá dáta v dátovom centre cez internet, tak sadol k druhému počítaču a hneď mohol pokračovať v práci. Pokazený počítač nechal v kúte odložený a keď skončia daňové priznania, tak ho dá opraviť. Od kedy používa online účtovníctvo Humanet, má viac voľného času a menej starostí s údržbou účtovného programu.

Toto znelo účtovníkovi ako zázrak a tak sa hneď na druhý deň bezplatne zaregistroval na www.humanet.sk a zistil, že je to naozaj také jednoduché ako mu to kamarát opísal. Rozhodol sa teda rok 2013 uzavrieť v pôvodnom účtovnom programe a rok 2014 začal spracovávať v online účtovníctve Humanet.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Konajte čo najskôr. Pri inkontinencii pomáha tento postup

Aj intímne problémy majú riešenia.

Tlačové správy

Vaše šatstvo poputuje pre dobrú vec

Začali ste s jarným upratovaním,vyprázdnili ste šatník a zistili ste, že máte viac nepotrebného oblečenia, ako naozaj potrebujete?

Tlačové správy

Ako ďalej s obnovou Balassovho paláca

Dňa 19.2. sa o 16.00 hod v Balassovom paláci na Panskej ulici konala vernisáž „Ako ďalej s obnovou Balassovho paláca“.