SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pre Slovákov je kľúčová dobrá budúcnosť pre seba a svoje deti

Ako by Slováci a Slovenky využili voľných 20 000 eur, ak by ich mali k dispozícii? Z prieskumu vyplynulo, že pre väčšinu Slovákov je kľúčová istota dobrej budúcnosti pre seba i svoje deti.

Ako by Slováci a Slovenky využili voľných 20 000 eur, ak by ich mali k dispozícii? Pri príležitosti Svetového dňa sporenia, ktorým je 31. október 2015, sa Poštová banka pozrela bližšie na to, čo motivuje Slovákov k sporeniu a investovaniu.

Poštová banka sa v spolupráci s prieskumnou agentúrou 2muse pýtala Slovákov na to, čo by robili s 20 000 eurami navyše. Z prieskumu vyplynulo, že pre väčšinu Slovákov je kľúčová istota dobrej budúcnosti pre seba i svoje deti. Ak majú možnosť odložiť a následne investovať peniaze, robia tak hlavne s ohľadom na aktuálne potreby seba, svojej rodiny a najbližších. A pokiaľ je v ohrození zdravie niekoho z nich, investícia do zdravia bude voľbou číslo jedna.

„Dve tretiny opýtaných by vďaka týmto 20 000 eur zaplatili liečbu pre seba alebo svojho blízkeho (76 %) alebo odložili na horšie časy (74%). Viac ako 69 % opýtaných by tiež volilo možnosť kúpy nehnuteľnosti alebo by ich odložilo pre deti,“ spresňuje hovorkyňa Poštovej banky Anna Jamborová.

V otázke vlastného podnikania sú však Slováci nesmelí. Pri otázke, či by jednou
z možností využitia 20 000 eur bola investícia do vlastného podnikania, odpovedalo kladne len necelých 18 % respondentov. „Jednou z možností by pre nich bolo tiež splatenie svojich dlhov, napríklad  úverov a pôžičiek alebo by peniaze investovali či uložili na sporenie,“ dopĺňa Jamborová..

Potreba mať finančnú istotu kopíruje aj výsledky európskeho štatistického úradu
Eurostat. Z nich vyplýva, že takmer dve pätiny (38,9 %) slovenských domácností aktuálne nie sú schopné čeliť neočakávaným finančným výdavkom. Je to len nepatrne menej ako je podiel takto „finančne zraniteľných rodín“ v EÚ (39,8%), ale viac ako je priemer eurozóny (36,5%).

„Najzraniteľnejšie sú v tomto smere najmä neúplné rodiny. Až dve tretiny domácností s jedným rodičom a dieťaťom, resp. deťmi  nedokážu čeliť nečakaným výdavkom. Neplánované výdavky ale predstavujú problém aj pre vyše polovicu domácnosti, v ktorých žije sám jeden dôchodca,“ zdôrazňuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Pre tých, ktorí hľadajú spôsob, ako si vytvoriť finančnú rezervu do budúcnosti,
ponúka Poštová banka Dobré sporenie, vďaka ktorému si klienti môžu výhodne sporiť už od 10 eur. Klienti, ktorí majú skôr konzervatívnejší prístup k financiám, si môžu vybrať medzi Dobrým sporením REZERVA a Dobrým sporením ISTOTA.

Dobré sporenie REZERVA je ideálna pre klientov, ktorí si chcú sporiť krátkodobo. Vedenie a využívanie účtu nie je podmienkou sporenia a v tomto prípade klient získa 0,5-percentnú sadzbu p.a. Klient, ktorý aktívne využíva aj Dobrý účet, pritom môže svoje úspory zhodnocovať  úrokom 1 % p.a.

Klienti, ktorí si chcú sporiť dlhodobo, napríklad pre deti alebo si chcú vytvoriť
rezervu k dôchodku, môžu svoje peniaze zhodnocovať vďaka Dobrému sporeniu ISTOTA s 10-ročnou viazanosťou. Pri pravidelnom sporení od 10 eur do 500 eur
mesačne získa klient zvýhodnenú 2,5-percentnú úrokovú sadzbu, ktorá je
garantovaná počas celého obdobia sporenia.

Pre klientov, ktorí sú pre vyššie výnosy ochotní akceptovať vyššie riziko, ponúka Prvá penzijná Poštovej banky Dobré sporenie INVESTÍCIA. Nový produkt kombinuje sporenie a investovanie, pričom sám klient si určí koľko, v akom podielovom fonde a ako dlho si chce sporiť. Aj v tomto prípade si klient môže sporiť už od 10 eur mesačne.

Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 23 rokov. S miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 44 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova

Kvalitné sporenie je to najmenej, čo pre zhodnotenie svojich úspor môžete urobiť. Sporiaci účet si dokážete vybaviť cez internet.

Tlačové správy

Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností

Tesco si plne uvedomuje svoju zodpovednosť pri zásobovaní obyvateľov Slovenska potravinami.

Tlačové správy

Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?

Netradične ho oslávili v BILLA.