INZERCIA

Informatici z FIIT bodujú v top súťaži Imagine Cup

V priebehu niekoľkých týždňov (cc. do konca mája) sa študenti dozvedia, či postupujú ďalej – do svetového finále v Seattli.

Len dva tímy z 200 krajín a regiónov sveta postúpili do semifinále súťaže informatikov Imagine Cup. A jeden z tímov sú Slováci – študenti Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Tím TrollBusters  tvorí štvorica študentov FIIT STU - Monika Filipčíková, Jakub Adam, Andrej Švec a Filip Vozár, ktorých vedie pedagóg Jakub Šimko. Od jesene pracujú na vývoji softvéru, ktorý má odhaliť hanlivé a urážlivé komentáre v diskusiách pod článkami v médiách alebo na sociálnych sieťach.

V súťaži Imagine Cup, ktorú každoročne vyhlasuje spoločnosť Microsoft, si pripísali už jedno čiastkové víťazstvo - vyhrali súťaž Big Idea Plan, ktorá hodnotila nápad a inovačný potenciál študentského projektu.

„Nízku kvalitu diskusií vnímame aj my čitatelia a diskutéri ako každodenný problém. Premýšľali, sme či by sa nedala kontrola diskusií automatizovať, keďže negatívne príspevky majú viaceré spoločné znaky, ktoré by sa dali strojovo identifikovať,“ vysvetľuje Jakub Šimko, ktorý tím študentov vedie.

dsc0425-r977_res.jpg

S otázkou ako ustrážiť urážlivé komentáre hejterov v diskusiách sa boria svetové médiá aj sociálne siete. Moderátori nemajú šancu ustrážiť tisíce príspevkov denne, preto často siahnu po radikálnom riešení – diskusie zastavia, alebo ich pri niektorých témach radšej ani neotvoria. To sa často nepáči ani samotným čitateľom a diskutujúcim.

Sofvér, ktorý sme vyvinuli pomôže moderátom diskusií zúžiť rozsah príspevkov, ktorými sa musia zaoberať. Používateľ si môže vybrať z takmer 20 parametrov tie, ktoré si má softvér všímať, môže ísť napríklad o vulgárne slová, reklamu, osobné urážky či neobvyklú aktivitu diskutéra,“ vysvetľuje študent a člen tímu Jakub Adam.

Softvér moderateIT dnes už dokáže správne zaradiť asi 65 percent príspevkov, no podľa študentov sa bude zlepšovať. Dokáže sa totiž učiť, ktorý príspevok je dobrý či zlý, na základe konkrétnych príkladov. Študenti chcú algoritmus zlepšovať tak, aby dokázal vyhodnotiť aj emóciu príspevku či poradie slov, ktoré môže rovnako ovplyvniť hodnotenie príspevku. Keďže aj súťaž Imagine Cup používa ako komunikačný jazyk angličtinu, aj moderateIT dnes pracuje v slovenčine aj v angličtine.

Už postup tímu TrollBusters do seminifinále je cenný, pretože tím postúpil v konkurencií projektov z 200 krajín a regiónov, ktoré porota posudzovala online. Do semifinále v online hodnotení postúpili len dva tímy – okrem Slovákov ešte Kanaďania (ktorých projekt je zameraný na efektívnosť spotreby pohonných hmôt). V semifinále budú súperiť s víťazmi národných súťaží Imagine Cup,, ktoré v niektorých krajinách organizujú lokálne pobočky Microsoft (približne 50 krajín. Tímy z iných krajín využívajú práve online súťaž).  Víťazi semifinále sa zúčastnia absolútneho finále v júni v Seattli. V minulosti Microsoft poriadal národnú súťaž aj na Slovensku. V nej zvykli pravidelne víťaziť študenti z FIIT STU. Minulý rok vyhrali s informatici zo Slovenskej technickej univerzity národné kolo s projektom SpineHero, zameranom na kontrolu správneho držania tela pri sedení za počítačom. Predtým v národnom finále bodoval zase tím Speekle. Jeho členovia vytvoril logopedické hry pre deti, ktoré sa učia správnu výslovnosť hlások.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky

Kde sa dvaja bijú, tablet víťazí.

Tlačové správy

Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?

Dotykový displej, GPS, radary a řada funkcí - jak dopadne autokamera Mio MiVue 785 Touch s nekompromisním testem youtubera JeezyJ?

Test youtubera JeezyJ autokamerky MiVue 785 Touch
Tlačové správy

Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU

Po niekoľkoročnej prestávke sa opäť konala Burza pracovných príležitostí spojená s prezentáciou stavebných firiem.

Tlačové správy

Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu

Až jedno zo štyroch úmrtí v rámci Európskej únie je zapríčinené rakovinou.