INZERCIA

Maca peruánska na menopauzu - aby vek bol iba číslo

Príchod menopauzy v mnohých ženách vzbudzuje obavy, že zostarnú a kvalita ich života sa značne zníži. Je to naozaj tak vážne?

MenopauzaMenopauza(Zdroj: stock Adobe)

Podniknutím prospešných krokov s pomocou Macy peruánskej môžete zakročiť proti symptómom menopauzy a súčasne si pomôcť ku kvalitnejšiemu životu a vitalite počas náročnej životnej etapy.

Prečo sa ženy boja menopauzy?

Mnoho žien zažíva pocity smútku: nastáva obdobie hormonálnych zmien, pribúdajú obavy o zdravotný stav, priberanie a ďalšie známe príznaky prechodu. Nie je preto jednoduché tento fakt akceptovať.

Súčasná doba praje mladým ženám, a táto skutočnosť môže pri burácajúcich hormónoch spôsobiť problémy. Tie sa môžu prejaviť vo forme depresie, úzkosti, či výkyvov nálad. Ženy sa po menopauze považujú za staré, neatraktívne a menej ženské.

Čo všetko so sebou menopauza prináša?

Začať sa môže po štyridsiatke, či po päťdesiatke, existuje však aj časť žien, ktoré menopauza postihne aj oveľa skôr. Menopauza pozostáva zo série biologických zmien, ktoré zvyčajne zahŕňajú:

 • výkyvy nálad
 • návaly horúčavy
 • únavu
 • nočné potenie
 • vaginálnu suchosť
 • prírastok váhy
 • strata záujmu o sex

Legenda hovorí, že existuje pár šťastných ženy, ktoré nemajú žiadne príznaky.

Ako prírodnou cestou ovplyvniť priebeh menopauzy?

Našťastie existujú prírodné spôsoby, ktoré vás môžu vrátiť späť do formy.

 1. Jesť zdravú a vyváženú stravu počas menopauzy je dôležitejšie než kedykoľvek predtým, keďže jedným zo sprievodných znakov je pribúdanie váhy. Preto je potrebné uprednostniť jedlá podporujúce správnu funkciu tráviaceho systému.
 2. Aj mierna dehydratácia má nepríjemné následky, preto je dôležité piť veľa vody.
 3. Pravidelné telesné cvičenie je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete v čase menopauzy urobiť. Dokonca existujú cvičenia, ktoré sa zameriavajú na dýchanie a relaxáciu a môžu znížiť návaly horúčavy.
 4. Meditácia počas niekoľkých minút denne vám pomôže cítiť sa viac uvoľnene. Je to osvedčený nástroj na zníženie stresu, ktorý vyrovnáva hormóny. A s tými to počas menopauzy nie je vždy ľahké.
 5. Doplnky výživy - ak zmeny v životnom štýle nespôsobujú výraznejšiu menopauzálnu úľavu, existuje niekoľko doplnkov, ktoré môžete vyskúšať:

Fytoestrogény

Štúdia s názvom Potenciálne zdravotné účinky diétnych fytoestrogénov sa zaoberala ich zdravotnými účinkami. Medzi pozitívne účinky patria: zníženie návalov tepla a osteoporóza, znížené riziko kardiovaskulárnych ochorení, obezity, metabolického syndrómu a diabetu typu 2.

Na rozdiel od týchto priaznivých zdravotných tvrdení vyvolali vlastnosti fytoestrogénov obavy, že môžu pôsobiť ako látky narušujúce endokrinný systém, čo poukazuje na potenciál spôsobiť nepriaznivé účinky:

 • zmeny v hormonálnych cykloch
 • zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometriózy, nevírusovej toxickej hepatitídy
 • zvýšené riziko vzniku maternicových fibroidov (myómov)

Maca peruánska

Nenápadná rastlinka pochádzajúca z Peru Maca peruánska (Lepidium meyenii) v sebe ukrýva mnoho pozitívnych účinkov, ktoré môžu oceniť aj ženy počas obdobia menopauzy. Často je označovaná ako “peruánsky ženšen”. Používa sa na zlepšenie energie a vytrvalosti, na zvýšenie libida, zníženie depresie a úzkosti.

Maca je skvelým zdrojom niekoľkých dôležitých vitamínov a minerálov. Za zmienku stojí, že len 28 gramov koreňa obsahuje 2g vlákniny, 4g proteínu a v percentách uvádzame odporúčanú dennú dávku: vitamín C: 133%, železo: 23%, draslík: 16%, vitamín B6: 15%, mangán: 10%, meď 85%.

Ako Maca pomáha zmierniť príznaky menopauzy?

Vedecká štúdia Maca (Lepidium meyenii) na liečbu symptómov menopauzy u žien v menopauze zistila, že Maca pomohla zmierniť symptómy menopauzy, vrátane návalov horúčavy a prerušeného spánku. Ďalšie štúdie naznačujú, že môže pomôcť chrániť kosti. Ženy majú vyššie riziko osteoporózy po menopauze.

Maca môže zlepšiť vašu náladu, čo potvrdilo aj niekoľko štúdií. Bola spojená so zníženou úzkosťou a príznakmi depresie, najmä u žien v menopauze. Maca obsahuje rastlinné zlúčeniny nazývané flavonoidy, o ktorých sa predpokladá, že sú čiastočne zodpovedné za tieto psychologické prínosy.

Kvalita vášho života sa nemusí teda zákonite znížiť s príchodom menopauzy. Po období, keď ste sa venovali prevažne výchove detí, prichádza obdobie oddychu. Venujte sa partnerovi, užívajte si vzájomnú blízkosť a rozmaznávajte sa.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK

V hre je preukaz MAXI KLASIK a prestíž!

Dizajn exteriéru nových jednotiek môžu navrhnúť samotní cestujúci (vizualizácia).
Tlačové správy

Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci

Využívate veľkonočné voľné dni na cestovanie? Tieto destinácie sú práve v kurze.

Tlačové správy

Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky

Kde sa dvaja bijú, tablet víťazí.

Tlačové správy

Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?

Dotykový displej, GPS, radary a řada funkcí - jak dopadne autokamera Mio MiVue 785 Touch s nekompromisním testem youtubera JeezyJ?

Test youtubera JeezyJ autokamerky MiVue 785 Touch