SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pivovarníci rozdeľujú peniaze

Rozhodnite, komu pôjde tisíc eur.

PREŠOV – Pivovar Šariš podporí 16-tisíc eurami sedem projektov. O prémii rozhodnú ľudia, hlasovať môžu do 25. augusta.

Pivovarníci aj tento rok pokračujú v grantovom programe Šariš ľuďom, ktorý napomáha rozvoju Prešovského kraja. „V roku 2018 prichádzame s novinkou vo forme špeciálnej prémie. Rozhodovanie o nej sme prenechali ľuďom v regióne, práve oni najlepšie vedia, ktorý z projektov bude pre nich najväčším prínosom,“ vraví Ján Čerkala, manažér závodu Pivovar Šariš.

Ľudia majú na odovzdanie hlasov už len posledné dni, projekty môžu podporiť cez stránku www.sarisludom.sk. Hlasovanie bude uzavreté už 25. augusta. „Prémiu, vo výške tisíc eur, môže mimovládna organizácia či združenie využiť na svoj vlastný rozvoj a profesionalizáciu. Veríme, že hlasujúci to budú vnímať ako odmenu, ktorou ocenia úsilie a prácu ľudí, ktorí robia náš región ešte krajším,“ uviedol Čerkala. Víťaz bude slávnostne vyhlásený počas Dňa otvorených dverí Pivovaru Šariš, ktorý sa bude konať 1. septembra.

Ktorý projekt podporíte svojim hlasom?

Z prihlásených projektov v tomto ročníku uspelo sedem organizácií. Prvý z projektov sa zameria na obnovu dvoch studničiek v Čergovskom pohorí, oživí sa aj „retro“ zastávka s galériou. Zámerom projektu, ktorý bude realizovaný v obci Fintice, je obnova erbovej sály v miestnom kaštieli. Po rokoch ho tak opäť budú skrášľovať fresky, ktoré bude môcť obdivovať široká verejnosť.

Z grantového programu sa tento rok podporí aj konzervovanie múrov bašty č. 6, známej ako Alžbetka, na hrade Šariš. Po úpravách by tam mala vzniknúť aj expozícia alchýmie. Na unikátnu exteriérovú galériu sa zmení vďaka podpore Pivovaru Šariš murované oplotenie v centre Prešova, na ktorom pribudne originálne spracovanie malieb pamiatok kraja.

Jeden z víťazných projektov sa zameria aj na Soľnohrad, kde pribudne drevený prístrešok, ktorý bude slúžiť nielen návštevníkom hradu či dobrovoľníkom, ale aj na kultúrne podujatia. Vďaka grantovému programu vznikne aj 2,5 km dlhá cyklotrasa, ktorej zámerom je prepojiť obec Ladomírov s neďalekým observatóriom. Súčasťou cyklochodníka má byť aj odpočinková zóna.

Na novú oddychovú zónu sa môžu tešiť aj v Giraltovciach. Vznikne v okolí sochy spiaceho leva z čias prvej svetovej vojny. Vďaka projektu ju obnovia a osvetlia.

Záujem o granty pretrváva

Projekty, ktoré získali grantový príspevok, vybrala komisia programu Šariš ľuďom zložená zo zástupcov Pivovaru Šariš, členov správnej rady Komunitnej nadácie Veľký Šariš a miestnych odborníkov pre regionálny rozvoj.

„Vážime si prácu a úsilie ľudí, ktorí chcú región Šariša skrášliť. Že ich je stále dosť, svedčí aj záujem organizácií o granty z programu Šariš ľuďom,“ zhodnotila Štefánia Lenzová, správkyňa Komunitnej nadácie Veľký Šariš.

Grantový program pomáha dlhodobo

Grantový program Šariš ľuďom (predtým pod hlavičkou Občianska voľba) už cez desaťročie podporuje vybrané neziskové organizácie či občianske združenia, ktoré v kraji pôsobia. Za posledných bezmála 15 rokov spoločnosť darovala takmer 300-tisíc eur na celkovo 152 projektov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čučoriedky patria medzi naše obľúbené a vyhľadávané ovocie už po celé veky.


5 h

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


5 h

Odpadové hospodárstvo a recyklácia sú historicky najväčšou biznisovou príležitosťou. Nespime na vavrínoch.


INZERCIA 5 h
Skryť Zatvoriť reklamu