SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
INZERCIA

Rodina, ktorá sa upísala tradícii, vyrába unikátne produkty

Dedí sa láska k bylinkám i spôsoby ich využitia.

Sme rodina, v ktorej sa tradícia bylinkárstva prenáša už 4 generácie. Dedí sa láska k bylinkám i spôsoby ich využitia. Zber divorastúcich aj pestovanie šľachtených bylín je každodennou súčasťou nášho rodinného života. Čaje z jednodruhových byliniek, rôzne bylinkové zmesi, bylinkové, ovocné a ovocno-bylinkové sirupy obohacujú náš stôl, ale aj našich známych či priateľov. Nevyužívame žiadne chemické postreky. Jediným kritériom pre nás je, aby sme produkt z našich bylín mohli dať bez obáv na stôl "našim" deťom. Novinkou sa stali bylinkové sirupy, s ktorými sme sa rozhodli podeliť aj so svojím okolím i prostredníctvom nášho domáceho eshopu florka.sk. To nás neustále nabáda do nových a nových výziev. Momentálne pripravujeme 21 druhov domácich ovocných, bylinkových, či ovocno-bylinkových sirupov, ktoré sú čistým extraktom byliniek s cukrom. Naša práca je výsostne ručná - od zberu, pestovania, sušenia, rezania byliniek až po tradičné spôsoby macerácie a výroby sirupov podľa starodávnej rodinnej receptúry.

Pohltení darmi prírody pri zbere byliniek

Od skorej jari až do zimy postupne zbierame jednotlivé divo rastúce bylinky v našom blízkom okolí či vo vzdialenejších oblastiach. Vždy sa však snažíme vyberať lokalitu zberu tak, aby produkty z našich byliniek boli naozaj čistým darom prírody.

Čo nie je samozrejmé, to si vypestujeme

Bylinky, ktoré v našej prírode bežne nenájdeme, pestujeme. Plochy na pestovanie a množstvo byliniek je prispôsobené doterajšej spotrebe. Samozrejmosťou je ručná práca - od sadenia, cez starostlivosť až po zber. V našej záhrade máme napr. levanduľu, šalviu, palinu, yzop, rakytník, alchemilku, medovku, mätu, jastrabinu, nechtík, slez maurský, topoľovku, jablčník, echinaceu...

Sušenie: Aby moc byliniek vydržala

Čo najrýchlejšie po zbere bylinky rôznym spôsobom sušíme. Najčastejšie v tieni v podkrovných častiach domu. S väčšími množstvami nám pomáha teplovzdušná sušiareň a s niektorými druhmi (kôra) aj slniečko.

Od sirupov cez zmesi až po masti a oleje

Naším prvoradým produktom sú domáce bylinkové sirupy. V súčasnosti pripravujeme 21 rôznych jednodruhových a ovocno - bylinkových sirupov s cukrom. Ak je to potrebné, nahrádzame cukor medom.

Ďalším produktom sú balené jednodruhové bylinky a bylinkové zmesi. Zmesi sú pripravené pre najbežnejšie požiadavky, ale pripravujeme aj tzv. zmesi "na mieru" - po hlbšom sa oboznámení so zdravotným stavom a konzultácii s lekárom.

V menších množstvách pripravujeme aj masti, tinktúry a oleje.

Kým sa zrodí jedinečný sirup

Sirupy pripravujeme tradičným spôsobom. Rezanie byliniek, presné váženie, následná 24 hod. alebo 48 hod. macerácia vo vode. Po trojnásobnom cedení nasleduje prevarenie s cukrom, plnenie fliaš, zatváranie a pasterizácia. Následne lepenie etikiet a dotvorenie dizajnu. Celý tento proces prebieha výlučne ručne.

Kde nás nájdete? Všade!

Distribúciu našich produktov zabezpečujeme formou "Predaja z dvora” alebo cez náš eshop florka.sk, kde produkty zasielame tradične kuriérom. Zákazníci nás môžu navštíviť aj priamo doma, kde im radi poskytneme viac informácií o našich produktoch, kde ich radi oboznámime s jednotlivými bylinkami a ich účinkami. Ďalšou formou je ponuka na rôznych remeselných trhoch či akciách. Najnovšie sme spustili predaj cez náš domáci eshop florka.sk,ktorý budeme postupne rozširovať, dotvárať a vylepšovať.

Okrem predaja našich produktov sa radi zúčastňujeme aj na rôznych tvorivých dielňach pre deti či stretnutiach so seniormi.

Budúcnosť v duchu výziev s pečiatkou kvality

V budúcnosti by sme ďalej chceli pokračovať v práci s ľuďmi a bylinkami - šíriť povedomie o sile našich byliniek a pripravovať domáce produkty aj v širšom sortimente. Chceme rozšíriť výrobu sirupov aj o konkrétne sirupy zo zmesí byliniek pripravené výlučne s medom - od našich včelárov a pripraviť sirupy vhodné pre diabetikov s využitím stévie.

Ďalšou výzvou je zriadenie prevádzky, nakoľko dopyt po domácich výrobkoch začína prevyšovať možnosti predaja z dvora.

Ďakujeme, že ste si o nás čo-to prečítali a tešíme sa, keď z našich produktov aj sami ochutnáte.

rod. Kačmarčíková a florka.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


18. sep

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu