SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Slovník investora 05: Obchodovanie na burze

Zaujíma vás obchodovanie na burze, ale neviete, ako a kde začať? Obchodníkom sa môže stať prakticky každý, teda aj vy.

Obchodovanie na burze je prístupné prakticky každému. Obchodovanie na burze je prístupné prakticky každému. (Zdroj: MayoFi on Unsplash)

Spôsobov, ako sa môžete do obchodovania zapojiť, je niekoľko a sú medzi nimi veľké rozdiely.

Aké sú to vysvetľuje Renata Domčeková, riaditeľka predaja investičných produktov skupiny Proxenta, v pravidelnej rubrike “Slovník investora” v relácii Investujeme na TA3.

Načítavam video...

Na začiatku je potrebné rozhodnúť sa, či chcete na burze investovať, alebo či máte ambíciu aktívne obchodovať, čiže tradovať. V prvom prípade investor nakúpi tituly, napríklad akcie a následne ich drží, väčšinou aj niekoľko rokov. Jeho cieľ je postupný nárast hodnoty investície, prípadne poberanie dividend, čiže pravidelných výnosov.

Aktívny obchodník na burze, takzvaný trader, využíva pohyby cien a jednotlivé tituly nakupuje a predáva v intervaloch niekoľkých sekúnd, minút, dní alebo mesiacov. Ďalším kritériom pri rozhodovaní môžu byť dane, respektíve daňové úľavy. Tie sa týkajú tých investícii na burze, ktoré investor drží dlhšie ako rok. To môže byť oproti tradovaniu obrovská výhoda.

Aktívne obchodovanie na burze je veľmi lákavé, pretože umožňuje vysoké zisky vo veľmi krátkom čase. Štatistiky však hovoria, že väčšina traderov, môže to byť v niektorých prípadoch až 83 percent, celosvetovo končí v stratách.

O úspechu alebo neúspechu obchodovania rozhodujú najmä finančné a časové možnosti obchodníka, ako aj dostatočne silná psychika, disciplína a odolnosť voči stresu. Veľkú úlohu tiež zohráva odbornosť, skúsenosti a znalosť trhu, ale aj ochota a schopnosť obchodníka akceptovať riziko. Výška zárobkov je prakticky neobmedzená, ale rovnako je to aj so stratou. Pri investovaní na burze, hlavne pri tradovaní, nielenže môžete prísť o celú investíciu, ale môžete prerobiť viac peňazí, ako ste do investovania vložili. Obchodovanie na burze sa niekedy končí aj osobnými tragédiami.

To však neznamená, že burze je potrebné sa vyhýbať. Burza nie je dobrá ani zlá. Je to jednoducho nástroj, ktorý je potrebné vedieť ovládať. Na to je, ako pri každom umení, potrebný čas a tréning. Našťastie, dnes je už bežné vyskúšať si obchodovanie nanečisto, s virtuálnymi peniazmi, na takzvanom demo účte. Tam je možné trénovať a až potom prejsť do reálneho obchodovania.

Ak sa len učíte, suma, s ktorou začnete s aktívnym obchodovaním, by nemala byť príliš vysoká. Nesmie byť ale ani príliš nízka, aby ste mohli riziko rozložiť do viacerých titulov. Začať sa dá už s objemami okolo 400 – 600 eur. Optimálne bývajú na začiatok sumy v jednotkách tisíc eur.

Ak vás láka obchodovanie na burze, ale nemáte dostatok času alebo si na to netrúfate, môžete nechať niekoho iného, aby riadil vaše portfólio za vás. Zveríte mu svoje peniaze, spoločne sa dohodnete na stratégii obchodovania a jednotlivé nákupy a predaje už bude podľa svojho uváženia realizovať za vás odborník. Dôležité je mať na pamäti, že aj keď je šanca na úspech vyššia, ani v prípade odborníka nie je zaručené, že vaše peniaze neprerobí.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karel ZIMA - MIO vám vydrží fakt roky

Každý rok je potrebné meniť iba kartu SD, nie autokameru. Autokamera musí vydržať, preto jazdím s Mio!


2 h
Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?


28. máj

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 28. máj
SkryťZatvoriť reklamu