SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?

Slováci sa do nového domu sťahujú z bytovky a nedokážu odhadnúť, čo budú potrebovať. Môžu im pomôcť výsledky našej ankety.

(Zdroj: Dreamstime)

Veľká väčšina Slovákov sa do nového domu sťahuje z bytovky a nedokáže vopred reálne odhadnúť, na čo všetko treba novostavbu pripraviť. Pre tých, ktorí sa nechcú učiť na vlastných chybách, pripravil anketu slovenský výrobca tepelných izolácií Knauf Insulation. Pýtali sa zákazníkov, ktorí vo svojich domoch žijú 3 – 10 rokov.

Až trom štvrtinám obyvateľov nových domov chýbajú väčšie skladovacie priestory. „Takmer všetci sa do nich sťahovali z panelákov a nedokázali si dostatočne predstaviť, koľko miesta budú potrebovať na odloženie kosačky, bicyklov či náradia,“ vysvetľuje Martina Dianová, marketingová manažérka Knauf Insulation. Viac ako 35 % by to po dnešných skúsenostiach riešilo väčšou garážou, do ktorej by sa okrem auta zmestili regály na stenách, ktoré by pojali sezónne zariadenia a potreby, 20 % by si prialo technickú miestnosť, ktorá by slúžila ako práčovňa a sušiareň a 8 % by vytvorilo ľahko dostupný úložný priestor v podkroví.

Druhým najčastejším problémom obyvateľov novostavieb sú elektrické rozvody a zásuvky, uvádza ich 43 % opýtaných. Viac ako polovici z nich chýbajú elektrické zásuvky na frekventovaných miestach a 15 % priznáva, že nevenovali vopred dostatok pozornosti rozmiestneniu osvetlenia. Dnes musia dodatočne inštalovať osvetlenie schodiska, LED pásiky či náladové osvetlenie. Každý desiaty respondent by rozvrhol hustejšie „hady“ podlahového vykurovania a 7 % zabudlo na rozvody na klimatizačné jednotky.

Viac ako tretina opýtaných by už dnes vybrala kvalitnejšie alebo väčšie okná a 28 % by zvolilo vyššiu hrúbku tepelnej izolácie. Podľa niektorých vyjadrení oľutovali, že na týchto položkách zbytočne šetrili. Viac ako 30 % majiteľov domov by dnes využívalo viac prírodných materiálov, v interiéri by chceli viac dreva, kameňa a keramiky. „Majitelia rodinných domov po určitom čase vnímajú veci inak a uvedomujú si, aký význam má klásť väčší dôraz na kvalitu stavebných materiálov,“ hovorí Martina Dianová. Ako ďalej dodáva, štvrtina respondentov priznáva, že finančný rozdiel medzi lacnejšími a drahšími kvalitnejšími materiálmi by sa im vrátil rýchlejšie, ako predpokladali.

Pomerne veľká časť obyvateľov domov (32 %) upozorňuje, že je praktické naplánovať vzhľad záhrady či dvora ešte pred začatím výstavby. „Doplatili na to pri dodatočnej stavbe altánku, prístavby či bazénu. Viac ako polovica z nich by dnes požiadala o stavebné povolenie drobnej stavby už pred stavbou domu, vyšlo by ich to lacnejšie ako dodatočné riešenie,“ upresňuje Martina Dianová. Štvrtina opýtaných by už pri stavbe domu dala urobiť rozvody kabeláže a vody do záhrady a 5 % by s dnešným rozumom už nedalo odviezť nadbytočnú zeminu.

Napriek moderným trendom otvorených priestorov až 27 % opýtaných tvrdí, že by dnes privítali radšej oddelenie kuchyne od obývačky. V otvorených priestoroch nedokážu zladiť požiadavky všetkých členov domácnosti, ako je počúvanie hudby či sledovanie televízie. Prekáža im aj prenikanie kuchynských pachov do celého priestoru, aj napriek výkonnému digestoru. Štvrtina obyvateľov by dnes riešila kuchynskú linku praktickejšie a 10 % by nevyberalo drahú značku, keď vedia, že vhodnú kvalitu materiálov môžu dostať aj lacnejšie. Viac ako osmina odpovedí svedčí o tom, že majitelia domov nesprávne odhadli veľkosť obytných priestorov – 13 % by dnes naplánovalo väčšie detské izby alebo viac izieb a 10 % by chcelo dve a viac WC a kúpeľní.

Pätina majiteľov domov potvrdzuje, že sa oplatí uchovávať dokumenty spojené so stavbou domu usporiadané a dostupné. Niektorí upozorňujú, že si treba vypýtať technické nákresy rozvodov pre prípad rekonštrukcií, iní sa zas na vlastnej koži presvedčili, že chýbajúce papiere môžu neskôr znamenať ďalšie náklady. Takmer 15 % opýtaných priznalo, že by už dnes nestrávili hodiny na diskusných fórach, ale radšej by sa poradili s profesionálnym stavbárom.

Zdroj: Knauf Insulation

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedeli ste, že vypínače a zásuvky môžu aktívne prispievať k väčšej domácej hygiene?


20 h

Vyžaduje vaša prevádzka zvýšenie produktivity a efektívnosti práce?


21 h

Najväčšia sieť hobbymarketov OBI otvorila v Michalovciach celkom novú predajňu.


24. sep
Skryť Zatvoriť reklamu